Knjige koje morate pročitati ovih dana

, KULTURA

Ubrzana svakodnevica našeg uobičajenog života često nam ostavlja vrlo malo vremena koje ćemo posvetiti sebi i svojim hobijima. Istraživanja pokazuju da ljudi danas čitaju sve manje, i da su trenuci kada se prepuštaju svetu knjige uglavnom vikendi ili godišnji odmori. S obzriom na to da je izvesno da ćemo naredni period svi provesti u svojim kućama, preporučujemo vam knjige u čiji svet konačno možete uroniti sada. Potražite ih u PDF formatu na online platformi. One koje ne nađete, zabeležite kao one koje ćete prvo potražiti čim ponovo budu otvorili biblioteke i knjižare!

Mi deca sa stanice Zoo – Kristijana F.

Knjiga koja će vas uzdrmati!

Delo koje se čita još u Osnovnoj školi ali je neizbežna i za starije generacije. Dvojica novinara magazina Štern, želeći da obelodane problem narkomanije među tinejdžerima, dogovorili su intervju sa Kristijanom F. Na osnovu tih razgovora 1979. godine nastala je knjiga „Mi deca sa stanice Zoo”, apsolutni bestseler preveden na mnoge svetske jezike i prodat u milionima primeraka. Knjiga predstavlja tragičnu ispovest devojčice koja je sa četrnaest godina postala heroinski zavisnik. Podstaknuta neprijatnom porodičnom situacijom, devojčica traži utočište na ulicama Berlina, gde biva u situaciji da prodaje svoje telo, da bi kupila heroin. U ovo vreme sveprisutne opasnosti od narkomanije, ova knjiga je za mlade ljude i više od školske lektire. Sadrži i slike koje su originalni dokument i istinito svedočenje. Preporučujemo i istoimeni film.

Preživeti s vukovima – Miša Defonseka

Čitajte o hrabrosti osmogodišnje devojčice koja je bila prinuđena da prepešači rastojanje od Belgije do Rusije nalazeći načine da preživi.

Godine 1941, autorkini roditelji, izbeglice u Belgiji, deportovani su. Pošto je porodica koja ju je sakrivala došla u situaciju da je izruči nacistima, Miša odlučuje da pobegne. Prema istoku. Tamo gde su, kako joj je rečeno, odvedeni njeni roditelji. Nemačka, Poljska, Ukrajina… Od jednog sela do drugog, Miša krade da bi se prehranila i obukla. U šumi joj utočište pruža jedan par – vukova. Ona će usvojiti njihovo ponašanje i čopor će je prihvatiti. Neko vreme, neće više biti sama…  

TRI  KNJIGE HALEDA HOSEINIJA KOJE ĆE VAM POSTATI OMILJENE

Lovac na zmajeve

Ne, nije reč o zmajevima iz mitova. Dobro pogledajte koricu knjige.

„Priča o prijateljstvu dva dečaka u Avganistanu i neverovatna priča o jednoj dalekoj kulturi. Jedan starinski roman u najboljem smislu te reči, roman koji prosto nosi sa sobom.“ Jedna od onih knjiga zbog koje ćete zaplakati i definitivno će vam ostati u sećanju. Toliko je snažna da ćete  bol i nepravdu koje doživljava glavni junak uspeti i vi snažno da osetite. Videćete koliko je prava odanost jaka, uprkos žrtvovanju koje zahteva. Rečenicu koja se provlači kroz roman- „Za tebe ako treba i hiljadu puta“ zapamtićete zauvek.

I ova knjiga dobila je svoju ekranizaciju. Emocije nisu bile ništa slabije nego tokom čitanja knjige, ali kao pto već znate- rszočarenje ipak postoji ako se prethodno ne pročita knjiga.

Hiljadu čudesnih sunaca

Ne može se a ne spomenuti još jedna Haledova knjiga. Ovaj pisac definitivno zna da izazove buru emocija kroz sudbine svojih junaka!

Marijam je tek petnaest godina kada je šalju u Kabul da se uda za nesrećnog i ogorčenog Rašida, trideset godina starijeg od nje. Gotovo dve decenije kasnije, u zemlji koja ubrzano tone u propast, tragedija pogađa petnaestogodišnju Lejlu, koja mora da napusti svoj dom i stupi u Marijamino nesrećno domaćinstvo. Lejla i Marijam naći će utehu jedna u drugoj, njihovo prijateljstvo postaće veza snažna kao veza dve sestre, neraskidiva kao veza majke i kćerke. Kako vreme prolazi, u Avganistanu na vlast dolaze talibani, ulice Kabula ječe od puščane paljbe i bombi, a život se pretvara u očajničku borbu protiv gladi, surovosti i straha. Istrajnost dve žene nailazi na iskušenja koja nisu mogla da naslute ni u najgorim košmarima. A ipak, ljubav ume da čoveka natera na nezamisliva dela, da mu pomogne da čudesnim junaštvom prevaziđe najstrašnije prepreke. Na kraju ljubav pobeđuje smrt i uništenje.

 Hiljadu čudesnih sunaca je nezaboravan portret jedne ranjene zemlje i istinski dirljiva priča o porodici i prijateljstvu. Istovremeno prelepa i teška, priča o jednom nemilosrdnom vremenu, nesvakidašnjem prijateljstvu i neuništivoj ljubavi.

A planine odjeknuše

Proslavljeni autor Haled Hoseini vraća se sa novim romanom posle šest godina – emocionalnom, provokativnom i nezaboravnom pričom o tome kako volimo, kako jedni druge štitimo i kako odluke koje donosimo odjekuju pokolenjima.

Avganistan, 1952. godine. Abdulah i njegova sestra Pari žive sa ocem i maćehom u zabačenom selu. Otac je u večitoj potrazi za poslom a porodica se bori sa siromaštvom i ledenim zimama. Abdulahu je Pari divna i dobra poput vile po kojoj je dobila ime, ona je čitav njegov svet. On je njen zaštitnik, više kao otac nego kao brat, spreman da za nju učini sve, čak i da menja svoje jedine cipele za lepo novo pero u njenoj zbirci. Svake noći oni spavaju jedno pored drugog u kaputima, čvrsto zagrljeni.

Jednog dana zaputiće se sa ocem preko pustinje u Kabul. Pari i Abdulah ne slute da će im ono što ih tamo čeka razoriti život – jer ponekad ljudi kažu kako prst mora da se odseče da bi se sačuvala ruka.

Crna knjiga – Orhan Pamuk

Crna knjiga je četvrti roman Orhana Pamuka, i možda i njegovo najkompleksnije delo. Predstavljajući unutrašnju borbu između Zapada i Istoka u Turskoj, njenu tradiciju i istoriju, pokušavajući da nasluti šta će se sa njom dogoditi u budućnosti, Pamuk promišlja probleme koji muče njegovu domovinu i drže je rastrzanom između dva sveta. Prateći novinara Dželala i njegov odnos sa porodicom, ženama, politkom dokazuje nam moć reči i poručuje da ništa ne može da nas zaprepasti kao život. Osim pisanja.

Nestala Albertina – Marsel Prust

Nestala Albertina šesta je knjiga Prustovog remek-dela U potrazi za izgubljenim vremenom. Pisca napušta devojka, a on kreće na put da uradi sve kako bi je povratio. Duboka priča o ljubavi, gubitku i promenljivosti ljudske prirode, možda je i najbolje delo u ovom ciklusu. Šta se dešava kada shvatite suštinu vašeg života tek kada je izgubite i da li koncept vremena postoji dok žalimo za nekim?

Pročitajte i: Opera iz kuće: Prenosi iz najboljih pozorišta i filharmonija

Igra života i kako je igrati – Florens Skovel Šin

Ova inspirativna knjiga će vam na šaljiv i prijateljski način otkriti principe uspeha i istrajnosti i pokazati kako da učinimo da se život odvija u našu korist. Ukoliko želite da unapredite sebe i otkrijete svoje potencijale, ovo je prava knjiga koja će vas pokrenuti na promenu i naučiti da život ne mora uvek biti težak.

Moja genijalna prijateljica – Elena Ferante

Prva knjiga „napuljanske teatrologije“ uvešće vas u jedno od najčitanijih modernih saga o detinjstvu i prijateljstvu dve italijanske devojčice, Lile i Elene. Prateći dva potpuno različita karaktera od njihovog prvog susreta kao devojčice koje su upale u nevolju, razviće se životno prijateljstvo protkano usponima i padovima, bogatstvom i siromaštvom. Ova topla saga o iskrenom prijateljstvu i odanosti neće vam dozvoliti da zaspite dok ne pročitate baš sve.

48 zakona moći – Robert Grin

Istorija moći i vlasti u ljudskog 3 hiljade godina dugoj istoriji ipak nije toliko komplikovana da se ne bi mogla sažeti u ovih 48 zakona. Naizgled nemoralna, prevrtljiva i okrutna, ova knjiga će vas uvesti u umove nekih od najuspešnijih ljudi u istoriji i pokazati vam šta je baš to što vam fali da bi dostigli vrtoglavi uspeh i ugled, ali i da uočite pokušaje manipulisanja u vašoj svakodnevici.

Mati pirinča – Rani Manika

Ova priča preneće vas u neko drugo vreme i svet, čudan a ipak prisan po temama i preispitivanjima.

Sa četrnaest godina Lakšmi napušta rodni Cejlon i putuje u daleku Malaju da bi se udala za znatno starijeg čoveka. Namamljena obećanim bogatstvom i lagodnim životom, otkriva da je stvarnost podeljena s Ajom unekoliko drugačija.

Pročitajte i: POSAO ZA GLUVE: Besplatni tutorijali o stok fotografiji na znakovnim jezicima

Pre nego što napuni devetnaest leta, Lakšmi svake godine donosi na svet po jedno dete i, uprkos svojoj mladosti, postaje stroga materinska ličnost. Vatrene ambicije razgorene izneverenim nadama provlače se kroz odnos sa svakim od šestoro njene međusobno veoma različite dece, dok porodične veze postaju sve napetije zbog ličnih i društvenih zategnutosti. Snagom volje Lakšmi preživljava košmar japanske okupacije – ali ne prolazi bez ozleda. Duboke ožiljke kojima je porodica obeležena, njeni članovi prenose i na sledeće pokolenje.

Sve do Lakšmine praunuke Niše, koja iznova slaže deliće mozaika svoje porodične istorije, zaveštanje koje je ostavila Mati pirinča neće uroditi plodovima.

Deca zla – Miodrag Majić

Krimi roman domaćeg autora- sudije Apelacionog suda. Pravo osveženje za sve one koji žele uvid u naše društveno stanje.

U središtu romana Deca zla nalazi se dramatično ubistvo, a potraga za počiniocem biće samo okidač za niz drugih događaja koji će otkriti da je reč o zločinu strasti, osvete, opomene i simbolike.
Kako pronaći krivca u svetu u kom je istina izobličena, a prošlost junaka utkana u njihovu sadašnjost neraskidivim nitima zla? Nikola Bobić, beogradski advokat, pokušaće da pronađe odgovor na to pitanje, ni ne sluteći da će ga odgovor zauvek promeniti.
Ova priča tiče se svih nas, jer ćemo u njoj pronaći obrise naše društvene stvarnosti, ali, što je još važnije, pronaći ćemo izgubljeno zrno nade – čak i u društvenom sistemu duboko ogrezlom u korupciju ima mesta za heroje.

Čovek po imenu Uve – Fredrik Bakman

Lik iz knjige koji će vam postati simpatičan baš zbog toga što je negativan. Čudno, zar ne?

Upoznajte Uvea. On je džangrizalo – jedan od onih koji upiru prstom u ljude koji mu se ne dopadaju kao da su provalnici zatečeni pod njegovim prozorom. Svakog jutra Uve ide u inspekciju po naselju u kom živi. Premešta bicikle i proverava da li je đubre pravilno razvrstano – iako je već nekoliko godina prošlo otkako je razrešen dužnosti predsednika kućnog saveta. Ili otkako je „izvršen prevrat“, kako Uve govori o tome. Ljudi ga zovu „ogorčenim komšijom iz pakla“. Ali zar Uve mora da bude ogorčen samo zbog toga što ne šeta okolo sa osmehom zalepljenim na lice?

Međutim, iza njegove mrzovolje i pedanterije skriva se jedna priča i mnogo tuge… I tako, kada komšije koje se useljavaju u susednu kuću jednog novembarskog dana slučajno unište Uveovo poštansko sanduče, iznenada počinje topla priča o odrpanim mačkama, neočekivanom prijateljstvu i drevnoj veštini vožnje auta sa prikolicom. Priča koja će suštinski promeniti jednog čoveka i jedno udruženje stanara.

Beleške jedne Ane – Momo Kapor

Svet posmatran iz ugla tinejdžerke, ispričan prepoznatljivim beogradskim žsrgonom, u isto vreme je duhovita ali i nemilosrdna analiza jednog vremena. Da li je svaka od nad pomalo Ana?

Ova knjiga, koja se prvo pojavila u časopisu Bazar gde je izlazila u nastavcima, vraća nas u jedno srećno, čedno vreme, koje nije slutilo na sve ono što nam se dogodilo kasnije.
Novi čitaoci, koji se možda sada prvi put susreću sa prozom Mome Kapora, naći će u njegovim ranim tekstovima neke od odgovora koji će im pomoći da bolje shvate sadašnji trenutak jer Ana nastavlja svoj život, nezavisno od našeg poimanja vremena. Ona je arhetip Beograđanke koju i danas srećemo.

Iz predgovora Ane Kapor

Ova knjiga koja je objavljena 1972. godine bitno je uticala na tadašnju jugoslovensku književnu scenu. Svrstana je u kategoriju „džins proze“, čiji je Kapor jedan od najizrazitijih predstavnika.

Beleške jedne Ane će nas nasmejati, ali i podstaknuti da razmišljamo o večitim pitanjima, koja kao i generacije pre nas, svakodnevno sebi postavljamo.

Pročitajte i: Evo kako sprečiti gojenje u karantinu-6 zdravih zamena za grickalice

Izvori: vulkan.rs, laguna.rs, paideia.rs, bookmate.rs, delfi.rs

Pripremile: Jelena Noveski, Aleksandra Aničić