Predstavi sebe na razgovoru za posao u 8 koraka!

, AKTUELNO

Sediš u hodniku svoje kompanije iz snova. Dlanovi se znoje, cipele žuljaju, a fasciklu sa CV-jem držiš kao da je u njoj milion dolara. U neku ruku, možda i jeste. Kada te konačno pozovu unutra i razgovor počne, postoje određeni trikovi i pravila kako treba predstaviti sebe. Ovim tekstom te uvodimo u osnove razgovora za posao.

#1 Kako predstaviti sebe?

Prvi korak pri ulasku u kancelariju mnogima promakne, a jako je važan za ostavljanje dobrog utiska – rukovanje. Iako je predstavnicima kompanije već poznato tvoje ime, a verovatno i više od toga, predstavi se kada uđeš. Čvrst stisak ruke je prvi korak ka dobrim rezultatima. Takođe, pomaže da izgradiš samopouzdanje za predstojeći razgovor.

#2 Brendiraj se

Jako je bitno da u tvom CV-ju poslodavac primeti konzistentnost. Ukoliko voliš da radiš u trgovini, nije na odmet da pomeneš kako si posetio određene konferencije, redovno pratiš neke blogove ili čitaš vesti.

Ukoliko uspeš u izgradnji svog brenda, na kraju će kompanije želeti da priđu tebi, jer svako od njih traži entuzijaste u svojoj branši.

#3 Trik pitanja – trik odgovori

Da li postoji pravi odgovor na trik pitanje? Na našoj konferenciji Future Is NOW, u toku HR panela, pitali smo predstavnike kompanija da li postoje pravi odgovori na takozvana trik pitanja. Odgovor je bio NE. Ovo donekle umanjuje pritisak, zar ne?

Naravno da poslodavac želi da čuje da sebe za 5 godina i dalje vidite u istoj kompaniji, na možda nekoj višoj poziciji. Ukoliko pomenete da se nadaš da ćeš do kraja godine pobeći u inostranstvo, oni ne vide svoj interes u tome da vas zaposle. Zašto bi ulagali u nekoga ko ne vidi sebe u njihovoj firmi?

Međutim, uprkos tome, pravi i zapisani odgovori ne postoje. Budite iskreni i logični.

#4 Ispoštuj ono što se zahteva

Nemojte kasniti na svoj intervju, to ostavlja jako loš utisak. Takođe, ukoliko ste se dogovorili da obezbedite određena dokumenta, kao što su sertifikati i diploma, nemoj ih zaboraviti. Svakako je potrebno poneti dokaze za sve ono što je navedeno u CV-ju.

U razgovoru pokaži svoju incijativu i želju da učiš i radiš. Predstavi sebe kao timskog igrača i kao osobu koja nema problema sa autoritetom. Ovo je jako važno za sve firme, bez obzira na strukturu i odnose.

#5 Prikupi potrebne informacije

Nemoj kretati na razgovor bez prethodnog istraživanja firme. Računaj na to da će predstavnici postaviti neka osnovna pitanja o poslovanju kompanije. Takođe je bitno da pročitaš aktuelne vesti iz konkretne oblasti, kako biste bili u toku sa dešavanjima i mogli da povezujete stvari i oživite razgovor.

#6 Vodi računa o svojim profilima

Pojedine kompanije, tačnije sve više njih, praktikuje proveru vaših profila na društvenim mrežama. Zato preporučujemo da sakriješ svoje slike sa žurki, iz kafane, ili neke šaljive ali ipak neprimerene statuse. Nema potrebe da bilo ko sem tvojih prijatelja zna za to, a naročito ne  budući poslodavac.

#7 Pripremi pitanja

Često će vam na kraju razgovora biti pružena prilika da postavite pitanja predstavnicima kompanije. Kako biste izbegli neprijatnu tišinu i situaciju gde ćete reći da apsolutno nemate šta da pitate, pripremite par pitanja unapred.

Možete pokazati interesovanje za funkcionisanje timova unutar kompanije, dužinu radnog vremena, ili kako će izgledati jedan radni dan. Ovo će pokazati da ste zaista zainteresovani za rad u konkretnoj kompaniji.

#8 Samopozdanje je važno

Svesni smo da je najteže održati svoje samopozdanje na intervjuu, ali je neophodno da uspostaviš samokontrolu. Kako biste to postigli možete vežbati svoje odgovore pred ogledalom, pročitajte uobičajena pitanja na intervjuima koja možete naći na internetu i dobro istražite kompaniju. Kvalitetna priprema je zaista pola posla, i pomaže u očuvanju samopouzdanja u razgovoru sa poslodavcem.

Priliku da pronađete praksu ili posao za imate na ovogodišnjem sajmu praksi i zapošljavanja, Belgrade Youth Fair-u. Prijavite se na linku http://youthfair.rs/prijavi-se/, i posetite nas 26. i 27. aprila u Kolarčevoj zadužbini i iskoristite priliku da razgovarate sa predstavnicima najvećih kompanija u Srbiji.

 

 

Renata Colić

Izvor: youthfair.rs